След поставяне на диагнозарак на простатата, се прави стадиране на тумора за изясняване на терапевтичния подход. В някои случаи, туморът бива внимателно проследяван, без да се прилага лечение. Активното наблюдение включва редовно провеждане на тестове и изследвания. Когато тестовете покажат промяна на състоянието, наблюдаващият лекар може да реши да пристъпи към активно лечение. Съществуват пет основни подхода за лечение на рак на простатата.
1. Хирургия
Пациентите в добро общо състояние могат да бъдат подложени на оперативно лечение. За рак на простатата се прилага един от следните типове хирургия:
2. Лъчелечение
При него туморните клетки биват унищожавани с помощта на източник на лъчение. Лечелечението бива два типа:
Във всички случаи, лъчението достига и унищожава туморните клетки. Начина на въвеждане зависи от типа и стадия на неоплазията.
3. Хормонална терапия
Прилагат се лекарствени продукти, които спират растежа и деленето на раковите клетки. Мъжкият полов хормон тестостерон стимулира в най-голяма степен деленето на клетките при рак на простатата, така че един от терапевтичните подходи е да се блокира действието му в организма.
Хормоналната терапия може да се проведе с една или повече от следните групи лекарства:
4. Химиотерапия
При нея се прилагат лекарствени вещества, които спират растежа на раковите клетки или ги умъртвяват. Когато лекарствата се приемат през устата или се приемат венозно, те достигат до туморните клетки чрез кръвообращението. Това се нарича системна терапия. Когато химиотерапевтиците се инжектират в гръбначномозъчната течност, в орган или телесна кухина, те повлияват предимно тъканите в непосредствена близост до мястото на прилагане. Кой от двата подхода ще се приложи зависи от типа и стадия на тумора.
5. Биологична терапия
Тя е метод за подпомагане на имунната система в борбата й срещу тумора. Нарича се още биотерапия или имунотерапия. Използват се най-вече продукти, получени по биотехнологичен път.
Освен изброените алтернативи, в момента се разработват и изпитват нови терапии. Някои от тях са:
Някои от тестовете, използвани за поставяне на диагнозата или стадиране на тумора, могат да бъдат повторени, за да се установи ефективността на лечението и състоянието на тумора. Също така, въз основа на резултатите, получени от тези тестове, се решава дали лечението трябва да бъде продължено, променено или прекратено.
Някои тестове може да бъдат провеждани на определени интервали от време след края на лечението. Това е необходимо за откриването и навременното и успешно лечение на рецидивите, ако такива възникнат.
Източник: https://www.puls.bg/